PNGیا GIF؟ نکته های حیاتی برای انتخاب

 

تخصص شرکت طراحی سایت راد وب مشهد

آدرس: مشهد – خیابان چمران – خیابان گلستان-پلاک 94 – واحد 5

تلفن: 38832468-051

 

PNG در مقابل GIF

 

در این بحث ، نکته مهمی در مورد انتخاب و استفاده از دو فرمت گرافیکی روی وب جهت نمایش گرافیک های ساده ، نماها و لوگوها شرح داده خواهد شد :

 

• GIF (مخفف Graphics Interchange Format) بعد از سال 1980 عرضه شد و همچنان بطور گسترده ای استفاده می شود
• PNG (مخففPortable Network Graphics) در سال 1995 عرضه شد ، در سال 1996 توسط W3C بجای سایر فرمت های موجود در آن دوران توصیه شد و در اکثر مرورگرهای سال 1998 تا به امروز بصورت گسترده ای اجرا می شود.

 

 

GIF

 

این فرمت ، فایل ها را بر اساس الگوریتمی به نام LZW فشرده می کند و آثار رنگ ها را نگه می دارد تا به کاهش حجم فایل کمک کند.
نکته قوت GIF در این است که بطور گسترده ای پشتیبانی می شود و همچنین انتخاب پیش فرض برای گرافیک های ساده بر روی وب می باشد. در مقایسه با انتخاب های دیگر( مخصوصا PNG) ، GIF از لحاظ تکنیکال ، عالی نیست ، اما در طول سال های اول وب ، زمانی که پشتیبانی از PNG آغاز و رشد کرد ، GIF در واقع انتخاب امن تری بود و احتمالا هنوز هم اینگونه است. وگر نه نیازی به توضیح این مسئله به شما در قالب یک نکته کیفی ، نبود.

 
PNG

 

این فرمت  ، یک  فرمت فایل قابل توسعه برای ذخیره با کاهش کمتر ، قابل حمل بودن ، فشردگی خوب تصاویر است. PNG یک جایگزین بدون حق ثبت اختراع برای GIF است و همچنین می تواند بجای بسیاری از استفاده های متداول TIFF جایگزین شود. از رنگهای مرتب شده ، سیاه و سفید و رنگهای حقیقی و همچنین از یک کانال آلفای انتخابی ، پشتیبانی می کند. محدوده عمق تصویر این فرمت از 1bit تا 16bit می باشد.
برای وب ، حقیقتا PNG سه مزیت اصلی نسبت به GIF دارد :

 

• کانال آلفا (شفافیت متنوع)
• اصلاح گامای میان پلتفرم ها (کنترل روشنایی تصویر)
• بافت دو بعدی (روش نمایش مترقی)

 

همچنین در بسیاری از موارد ، PNG بهتر از GIF فشرده سازی می کند (5% تا 25% موارد نوعی)
البته در برخی موارد توجه به این مسئله مهم است که PNG ممکن است در مرورگرهای قدیمی یا خصوصیات مشخص شده ای مانند شفافیت ، پشتیبانی ضعیفی داشته باشد.