اپلیکیشن هیبرید چیست

اپلیکیشن هیبرید چیست

اپلیکیشن هیبرید مانند هر برنامه دیگری است که در موبایل خود پیدا می کنید. این اپلیکیشن بر روی دستگاه شما نصب می شود و شما می توانید آنها را در اپ استور پیدا کنید. با آنها، می توانید بازی کنید، دوستان خود را از طریق رسانه های اجتماعی پیدا کنید، عکس بگیرید، سلامت خود را پگیری کنید و موارد دیگر.

مانند وب سایت های اینترنتی، برنامه های ترکیبی تلفن همراه با ترکیبی از فن آوری های وب، مانند HTML، CSS و جاوا اسکریپت ساخته شده است. تفاوت کلیدی این گونه برنامه ها این است که برنامه های ترکیبی در داخل یک اپلیکیشن نیتیو میزبانی می شوند که از پلتفرم تلفن همراه WebView استفاده می کند. (شما می توانید از WebView به عنوان یک پنجره مرورگر  که به طور معمول برای اجرای کامل صفحه پیکربندی شده استفاده کنید). این موضوع به اپلیکیشن هیبریدی امکان دسترسی به قابلیت های دستگاه مانند شتاب سنج، دوربین، مخاطبین و موارد دیگر را می دهد. اینها قابلیت هایی هستند که اغلب برای دسترسی از داخل مرورگرهای تلفن همراه محدود می شوند. علاوه بر این، اپلیکیشن های هیبریدی می توانند عناصر UI نیتیو را در شرایطی که لازم است، شامل کنند. همان گونه که Basecamp نسبت به توسعه اپلیکیشن هیبرید موبایل نشان داده است.

می توان گفت که اپلیکیشن های موبایل به سختی ساخته می شوند. اپلیکیشن های هیبریدی موبایل متفاوت نیستند. یک برنامه هیبریدی که به خوبی نوشته شده است نباید متفاوت از معادل نیتیو آن باشد. مهمتر از همه، کاربران به هیچ وجه به این موضوعات اهمیتی نمی دهند. آنها برنامه ای می خواهند که ساده و در عین حال خوب کار کند. تلاش برای کشف کردن اینکه آیا یک اپلیکیشن موبایل هیبریدی یا نیتیو است، مانند تلاش برای تمایز انواع نبات انگور نادر است. مگر اینکه یک متقلب یا شخصی هستید که واقعا در مورد آن مراقبت می کند، بسیار مهم نیست. مهم است که شراب خوب است. همان را می توان برای برنامه های کاربردی تلفن همراه هیبرید گفت: تا زمانی که برنامه کاری را انجام می دهد، چه کسی واقعا چه کاری انجام می دهد؟ این نقطه از طریق یک آزمایش انجام شده ما جایی است که ما می خواستیم ببینیم که آیا افراد می توانند تفاوت بین یک اپلیکیشن نیتیو و یک اپلیکیشن هیبریدی را بیابند.

اپلیکیشن هیبریدی چیست و چگونه ساخته می شوند؟

برنامه های موبایل هیبرید با شیوه ای مشابه وب سایت ساخته می شوند. هر دو از ترکیب تکنولوژی مانند HTML، CSS و جاوا اسکریپت استفاده می کنند. با این حال، به جای اینکه یک مرورگر تلفن همراه را هدف قرار دهید، برنامه های ترکیبی یک WebView را میزبانی می کند که داخل یک مخزن اصلی است. این کار اپلیکیشن های هیبریدی را قادر می سازد تا کارهایی مانند دسترسی به قابلیت های سخت افزاری دستگاه موبایل را انجام دهند.

امروزه اکثر برنامه های کاربردی تلفن همراه ترکیبی از Apache Cordova هستند، Apache Cordova یک پلت فرم است که مجموعه ای از API های جاوا اسکریپت را برای دسترسی به قابلیت های دستگاه از طریق پلاگین فراهم می کند که با کد نیتیو ساخته می شوند. به عنوان یک یادداشت جانبی، Apache Cordova در اصل به عنوان یک پروژه به نام PhoneGap آغاز شد. این روزها، PhoneGap به عنوان توزیع Apache Cordova شناخته می شود که شامل ابزارهای اضافی است.

این افزونه شامل API ها برای دسترسی به شتاب سنج دستگاه، مخاطبین، دوربین و موارد دیگر است. همچنین تعدادی افزونه وجود دارد که توسط افراد توسعه دهنده ساخته شده اند. این موارد را می توان در Registry Plugins Apache Cordova یافت. همچنین مجموعه ای از پلاگین هایی که مرتبط با این موضوع هستند و توسط افراد مختلف آزمایش شده اند را می توانید در Market Plugins Verified یافت کنید.

برنامه های مفید و کاربردی مانند HTML، CSS، جاوا اسکریپت از طریق ابزارهایی که از طریق Apache Cordova برای SDK های پلتفرم در دسترس هستند ساخته شده است، دسته بندی می شوند. هنگامی که این برنامه ها ساخته شوند، شما یک برنامه کاربردی دارید که می تواند مانند هر برنامه دیگری در دستگاه های موبایل اجرا شود. ابزار ارائه شده توسط Apache Cordova عمدتا از طریق یک رابط هدایت می شود. همچنین توسعه دهندگان هنوز می توانند IDE هایی مانند ویژوال استودیو را برای افزایش بهره وری استفاده کنند.

اپلیکیشن هیبریدی و رفتن به سمت آن

اپلیکیشن های موبایل هیبرید، راه را برای توسعه دهندگان و استفاده مجدد از مهارت های موجود در توسعه وب فراهم می کنند. توسعه دهندگان چشم انداز دسترسی به سیستم عامل اختصاصی های را دوست ندارند. این شامل زبان های برنامه نویسی و SDK های ارائه شده توسط فروشنده های پلتفرم نیز می شود.

توسعه اپلیکیشن هیبریدی

توسعه اپلیکیشن هیبرید به نظر می رسد که یک خط پایین سازمان است. چرا یک توسعه دهنده را برای هر پلت فرم استخدام می کنید؟! زمانی که می توانید فقط یک توسعه دهنده را استخدام کنید و تمام کارها را از طریق HTML، CSS و جاوا اسکریپت هدف قرار داده و انجام دهید؟ خوب، واقعیت کمی پیچیده تر است.

بله، درست است که توسعه ی اپلیکیشن هیبرید، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا بیش از یک پلتفرم را هدف قرار دهند. با این حال، هر پلتفرم با مجموعه ای از هشدارها زمانی که وب سایت شما و یا WebView  می دهد روبرو می شود. این موضوع به خصوص در اندروید بیشتر حس می شود، که در بین سیستم عامل دیگر کمی متناقص است.

علاوه بر این، ممکن است قابلیت های منحصر به فردی از سیستم عامل هایی باشد که ممکن است برنامه نویس مایل باشد که هدف قرار گیرد. در این موارد، ترکیبی از پلاگین ها و کد های خاص باید برای استفاده از مزایای این قابلیت ها مورد استفاده قرار گیرد. به همین ترتیب، توسعه دهندگان می توانند از زمان اجرای برنامه سه بعدی مانند Crosswalk استفاده کنند که می تواند در اپلیکیشن هیبریدی شما تعبیه شود.

لازم به ذکر است که اندروید ۵٫۰ WebView های قابل ارتقا را از طریق Android System WebView معرفی کرد.

زمان ساخت اپلیکیشن هیبریدی؟

قبل از تعهد به یک استراتژی پلتفرم، مهم است که امتیازات تکنیکی و غیر فنی از هیبریدی در مقابل جایگزینی مانند وب اپلیکیشن و نیتیو – به ویژه به عنوان آن مربوط به الزامات نرم افزار تلفن همراه خود را ارزیابی کنید. مثلا:

کدام سیستم عامل های موبایل را میخواهید هدف قرار دهید؟
آیا می خواهید اپلیکیشن خود را از طریق اپ استور ها توزیع کنید؟
آیا شما به دنبال استفاده از قابلیت های دستگاه تلفن همراه هستید؟
توانایی های فنی تیم توسعه شما چیست؟
آیا اپلیکیشن موبایل هیبرید مواردی که شما مدنظرتان هست را می تواند انجام دهد؟

این سوال ها سوالاتی هستند که قبل از شروع به کار با اپلیکیشن باید از خود بپرسید؟ برای توضیحات بیشتر در مورد این موضوع، بیایید کمی از این سؤالات را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

کدام سیستم عامل های موبایل را میخواهید هدف قرار دهید؟
اگر می خواهید بیش از یک پلتفرم را هدف قرار دهید، تعدادی گزینه انتخاب کنید. واضح است که اپلیکیشن تحت وب یک راه حل بسیار جذاب است. هدف شما مرورگر تلفن همراه است. هیبرید به این رویکرد لطمه می زند همچنین به دلیل وابستگی آن به WebView این موضوع دوچندان می شود

نیتیو – از سوی دیگر – خود را در یک فضای منحصر به فرد پیدا می کند. اگر شما به SDK ها و زبان های برنامه نویسی خاص پلتفرم وابسته هستید، اساسا به پلتفرم متصل می شوید. در مورد iOS، Objective-C یا Swift؛ برای اندروید، جاوا است؛ و برای ویندوز فون، C# است. اظهار داشت، شما می توانید از این وابستگی ها از طریق سیستم عامل هایی مانند NativeScript و React Native جدا شوید. آنها روش مشابهی برای توسعه برنامه های کاربردی هیبریدی همراه دارند که در آنها پل برای استفاده از فناوری های وب برای ساخت برنامه های تلفن همراه فراهم می کند. با این حال، آنها در محصولات مصنوعی که تولید می کنند، به طور قابل توجهی تفاوت دارند. فن آوری هایی مانند NativeScript و React Bative واقعا بومی هستند. WebView برای نمایش محتوا وجود ندارد.

آیا می خواهید اپلیکیشن خود را از طریق اپ استور ها توزیع کنید؟
اگر می خواهید نرم افزار خود را از طریق یک فروشگاه App توزیع کنید، باید یک اپلیکیشن هیبریدی یا نیتیو ایجاد کنید. شما نمی توانید وب سایت ها را از طریق فروشگاه App توزیع کنید این همان نوار آدرس مرورگر شماست! با وجود این محدودیت ها، آیا شما یک برنامه هیبریدی یا نیتیو ساختید؟ به شما توصیه می شود که یک وب سایت برای اپلیکیشن موبایل خود داشته باشید. این اولین بار خواهد بود که کاربران شما انتظار دارند که اگر / هنگامی که با مشکل مواجه شوند بروید.

آیا شما به دنبال استفاده از قابلیت های دستگاه تلفن همراه هستید؟
وب سایت ها دارای توانایی محدودی در مقایسه با اپلیکیشن های هیبریدی و نیتیو هستند. این محدودیت ها توسط مرورگر به اجرا در می آیند، به طور موثر آن را از سیستم عامل تلفن همراه گودبرداری می کند. تحولات اخیر با مرورگرهای تلفن همراه قابلیت های دستگاه را از طریق HTML5 مانند دوربین، موقعیت جغرافیایی و دیگران بیشتر نشان می دهد.

با وجود این پیشرفتها، پشتیبانی از قابلیتهای پیشرفته بسیار محدود است. برای مثال، ضبط و جریان رسانه ها در مرورگرهای مختلف تلفن همراه پشتیبانی نمی شود. از آنجا که محدودیت هایی مانند این در مرورگرهای تلفن همراه باقی می مانند، بسیاری از توسعه دهندگان مجبور به ارزیابی ترکیبی و بومی به عنوان متغیر هستند. هر دو توانایی توسعه دهندگان را برای دسترسی به API های دستگاه فراهم می آورند – در صورت ترکیبی، این قابلیت از طریق پلاگین پشتیبانی می شود.

اغلب ادعا می شود که نیتیو بهتر است برای برنامه های کاربردی که در آن عملکرد گرافیکی مهم است مناسب است. بازی های موبایل یک کلاس از برنامه های تلفن همراه تقریبا به طور کامل متکی بر تعامل بصری پیچیده بر روی صفحه نمایش است. حتی اگر یک بازی بی نظیر از منظر کارکردی عمل کند، باید انتظار داشته باشید که اگر یک Sluggling احساس کند، رتبه بندی فروشگاه App بسیار کم است. به همین دلیل، توسعه دهندگان مدتهاست علیه استفاده از هیبرید به عنوان روشی برای ساخت بازی ها بحث می کنند.

این اعلام شده است که تعدادی از راه حل ها برای برنامه های کاربردی همراه هیبریدی وجود دارد. اینها عبارتند از HTML5 Canvas و WebGL، که هر دو به خوبی برای برنامه های کاربردی مانند بازی ها مناسب هستند. علاوه بر این، فن آوری هایی مانند این برای برنامه نویسان از طریق کتابخانه هایی مانند Paper.js، EaselJS و دیگران قابل دسترس هستند. و این فقط برای توسعه بازی نیست. برای برنامه نویسان سنتی، برنامه های کاربردی خطوط تجاری، چارچوب های زیادی وجود دارد.

توانایی های فنی تیم توسعه شما چیست؟
یکی دیگر از عواملی که در هنگام ارزیابی گزینه های توسعه اپلیکیشن برای تلفن همراه باید به آن پرداخت، توانایی های فنی تیم شما می باشد. اگر تصمیم به ساخت یک اپلیکیشن نیتیو دارید، شما نیاز به توسعه دهندگانی دارید که با SDK ها و زبان های برنامه نویسی هر پلتفرم آشنایی داشته باشند. از سوی دیگر، اپلیکیشن های تحت وب و هیبریدی با استفاده از زبان های وب مانند HTML، CSS و JavaScript ساخته می شوند که کار شما را به مراتب راحتر تر می کنند. شما می توانید یک تیم داشته باشید که قادر باشند یک اپلیکیشن برای سیستم عامل های مختلف را تولید کنند. این چیزی است که باید در هنگام ارزیابی خودتان از ساخت یک اپلیکیشن مورد توجه قرار دهید.

آیا اپلیکیشن موبایل هیبرید مواردی که شما مدنظرتان هست را می تواند انجام دهد؟
در نهایت، مهم است که تشخیص دهد که اپلیکیشن هیبریدی از رویکرد همه جانبه و پایانی برای توسعه برنامه های موبایل نیست. پیش از این در این مقاله، من به چالش بر خوردن ناسازگاری بین WebView ها اشاره کردم. چالش های دیگر باقی می ماند در حقیقت، با ترکیبی، شما می توانید خود را هدف قرار دادن ویژگی های یک پلت فرم تلفن همراه تنها برای کشف که آنها غیر قابل دسترس است، زیرا پلاگین برای آنها از تاریخ، غیر قابل اطمینان، و یا (حتی بدتر) از دست رفته در کل. در این سناریو، شما با معضل حذف برنامه کاربردی یا نوشتن پلاگین خود مواجه می شوید.

اگر شما خود را در حال توسعه یک برنامه که نیاز به ویژگی های نیتیو متعدد، و یا نرم افزار که در آن عملکرد به موفقیت برنامه مهم است، شما ممکن است محدود کردن مدل توسعه هیبرید پیدا کنید. در این حالت به طور معمول شما مجبور خواهید شد همه چیز را با فن آوری های توسعه بومی خود داشته باشید، اما در حال حاضر روش های جایگزین وجود دارد که به شما امکان می دهد برنامه های بومی خود را بدون نیاز به یادگیری ابزارها مانند Xcode و Android Studio بسازید.

به عنوان مثال، چارچوب NativeScript مبتنی بر جاوا اسکریپت، شما را قادر می سازد تا برنامه های iOS و Android را طراحی کنید که WebView را برای عملکرد پیشرفته تر می کند. NativeScript همچنین دسترسی ۱۰۰٪ به iOS و Android API ها را فراهم می کند، و از وابستگی به پلاگین هایی که در هنگام توسعه برنامه های ترکیبی محدود می شود، محدود می شود. به گفته این شرکت، NativeScript همچنین روشی برای تمام برنامه های بومی نیست. اگر چه رویکرد NativeScript به توسعه برنامه قوی تر است، این قدرت با منحنی یادگیری بالاتر، مانند NativeScript است که شما دیگر از HTML برای ساخت رابط کاربری خود استفاده نمی کنید. با این وجود، NativeScript یک گزینه جدی است اگر شما در حال ساخت یک برنامه با الزامات عملکردی بی اهمیت هستید.

گروه رادوب فعال در زمینه طراحی اپلیکیشن، طراحی سایت و سئو برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۳۸۵۳۸۷۷۷-۰۵۱ تماس بگیرید.